Špenátové halušky

Měsíční archív: Červen 2015

Špenátové halušky

Ingredience: 

250g rozmrazeného špenátu, 250g hladké mouky, 1 vejce, sůl, 1 stroužek česneku, mléko 

Špenátové halušky jsou velmi populární a v posledních letech se stalo zvykem, že se podávají dokonce i k masu nebo jiným surovinám běžně konzumovaným. Jsou výborné a jejich příprava je stejně jednoduchá, jako kdybyste se pouštěli do vaření klasických slovenských halušek. A s čím špenátové halušky podávat? Někdo si na nich pochutná jen tak, někteří naopak volí i různé, nejčastěji sýrové, omáčky. Vyzkoušejte i vy, jak skvěle špenátové halušky chutnají. 

Připravte si středně velkou misku, do které dejte rozmrazený špenát, vejce, sůl, stroužek česneku – není nutné dávat česnek, ale pokud to máte rádi, rozhodně ho nevynechávejte. Podle potřeby pak přidávejte mouku a kdyby bylo těsto příliš husté, což se může stát každému při přidání většího množství mouky, rozřeďte troškou připraveného mléka. Pak už jen stačí připravit vroucí osolenou vodu, do které halušky musíte propasírovat a minimálně 3 minuty nechat povařit. 

Vložil Halušky se špenátem | Štítek , , | Zanechat komentář

Halušky s brynzou a slaninou

Ingredience: 

Na halušky: 3kg brambor, 250g hladké mouky, 1 vejce 

Na brynzu: 500g kvalitní brynzy, 3 lžíce sádla, 400g slaniny 

Brambory si oloupejte a rovnou je začněte strouhat a dávat do větší misky. Postupně k nim přidejte vejce, hladkou mouku a promíchávejte, dokud vám nevznikne vláčné těsto na halušky. Pokud si nejste naprosto jisti správnou konzistencí těsta, můžete předem zkusit vhodit kousek do vroucí vody a nechat pár minut povařit. Pokud se vám kousek těsta začne ve vodě rozpadat, pak je jasné, že je těsto příliš řídké a je nutné přidat ještě trošku mouky.

Jakmile budete mít hotové všechny halušky, začněte je dávat do větší misky nebo na plech, který jste si předem vymazali sádlem. Teď už stačí jen připravit brynzu a slaninu a můžete za chvíli podívat na talíř.

Brynzu dejte do misky a v ní ji pořádně promíchejte. Nakrájejte si anglickou slaninu na menší kostičky a dejte si vypražit na pánev, ale nepřidávejte žádný tuk – slanina je sama o sobě velmi tučná a tuk se vám bude postupně vypékat. Teď už stačí jen promíchat brynzu s připravenými haluškami, které by měly být ještě teplé, nahoru nasypejte slaninu a podávejte. Máte-li chuť, můžete na slaninu dát ještě kousky čerstvé nasekané petrželky.

Vložil Slovenské halušky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Cedník na halušky

Cedník na halušky je kuchyňským pomocníkem, bez kterého se rozhodně při přípravě halušek neobejdete. Cedník na halušky pořídíte za pár korun a rozhodně si jej nebudete moct vynachválit i při přípravě jiných tradičních pokrmů, například strapaček a některé zkušené hospodyňky využívají cedník na halušky i jako efektivní nástroj, jak vytvořit kapání do polévky. Zkrátka a dobře všestranné využití haluškovače rozhodně v kuchyni oceníte.

Síto na halušky je vyrobeno tak, aby se dalo zachytit snadno za okraj hrnce, čím umožňuje jednoduchou manipulaci, ale i velmi snadné pasírování těsta přímo do vroucí osolené vody.

Síto na halušky je vyráběno v mnoha odlišných variantách, zpravidla z odolných a snadno omyvatelných materiálů vhodných pro mytí v myčce nádobí. S údržbou cedníku na halušky si tak nemusíte dělat v zásadě žádné starosti. Příprava halušek nebo jiných obdobných domácích pokrmů se vám s takovým kuchyňským pomocníkem stane doslova radostí.

Vložil Kuchyňské potřeby na halušky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Slovenské halušky recept

Ingredience:

Na halušky: 1,5 hrnku polohrubé mouky, 7 větších brambor, 1 lžíce soli

Na brynzu: 200g brynzy, 200g zakysané smetany, 300g anglické slaniny

Začněte přípravou slovenských halušek. Připravte si brambory, které jste si dopředu oloupali a rázem nastrouhali do středně velké misky. Hned je osolte a začněte postupně přidávat mouku, kterou zapracovávejte do brambor. Pokud jste zvyklí dávat do halušek vejce, rozhodně tím nic nezkazíte.

Vše společně promíchejte a následně si připravte velký hrnec s vroucí a osolenou vodou, do které budete přes cedník nebo struhadlo na halušky dávat připravené těsto. Jakmile jsou halušky hotové, vyplavou vám na hladinu, takže je následně dejte rovnou do sádlem vymazané misky. Teď už jen stačí připravit brynzu a můžete podávat na talíř.

Připravte si středně velkou misku, ve které pořádně promísíte brynzu společně se zakysanou smetanou. Míchejte tak dlouho, dokud nezmizí hrudky a slaninu si nakrájejte na kostičky. Na pánvi bez tuku vyškvařte na kostky nakrájenou slaninu, halušky rozdělte do talířů, přidejte brynzu, nakonec slaninu a podávejte.

Vložil Slovenské halušky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Halušky bez brambor

Rychlé halušky bez brambor a vajec 

500g polohrubé mouky, 1,5 lžíce soli, 450ml vody 

Halušky bez brambor a vajec jsou jednou z možných variant přípravy slovenských halušek.

Ne každý snese nebo si z hlediska zdravotního stavu může dovolit jíst brambory či vejce a proto vám přinášíme variantu receptu na halušky bez brambor a vajec.

Postup je velmi jednoduchý a na haluškách si zajisté pochutnáte úplně stejně, jako na těch tradičních, které se připravují právě z brambor a vajec.

Polohrubou mouku si dejte do středně velké misky, přidejte odměřené množství osolené vody – voda může být vlažná, a těsto postupně propracovávejte.

Zpracovávejte těsto tak dlouho, dokud nezmizí všechny hrudky. Pak s pomocí cedníku nebo struhadla na halušky propasírujte do vroucí osolené vody a nechejte povařit. Halušky jsou hotové během několika prvních minut, poznáte to velmi jednoduše. Jakmile jsou hotové, vyplavou na hladinu. Cedníkem nebo děrovanou naběračkou je pak dejte do sádlem vymazané misky nebo pekáče.

Podávejte dle vlastní chuti, například se zelím a opečenou slaninou, smaženou cibulkou, uzeným špekem nebo brynzou.

Vložil Recepty na domácí halušky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Zelené halušky

Zelené halušky s nivovou omáčkou 

Na halušky: 450g mraženého špenátu, hladká mouka, sůl, 3 vejce

Na omáčku: 2dl mléka, 125ml smetany na vaření, 200g nivy, 100g parmazánu, 6 stroužků česneku

Ze všeho nejdřív si připravte špenátové halušky, které vám zaberou pár minut a hned poté se můžete pustit do přípravy nivové omáčky.

Zelené halušky je možné podávat i s jakoukoli jinou omáčkou, kterou máte rádi, ale vynikající jsou dokonce i jen tak, například jako příloha k nějakému jídlu.

Rozmrazený špenát dejte do větší misky, k němu přidejte vejce, sůl a nakonec přisypávejte postupně mouku, kterou budete zapracovávat na jemné a řídké těsto. Jakmile budete mít hotovo, halušky přes cedník nebo struhadlo na halušky dávejte do vroucí osolené vody a vařte, dokud nevyplavou na hladinu. Jakmile budete mít hotovo, pusťte se rovnou do přípravy omáčky.

Připravte si středně velký hrnec, ve kterém rovnou dejte zahřát mléko se smetanou na vaření. Jakmile jsou mléko se smetanou ohřáté – vlažné, postupně přidávejte prolisovaný česnek, všechny druhy sýrů, které jste si připravili a vařte tak dlouho, dokud se všechno společně nerozpustí a nespojí. Poté ihned podávejte společně se špenátovými haluškami.

Vložil Halušky se špenátem | Štítek , , , | Zanechat komentář

Halušky z mouky recept

Ingredience: 

150ml vody, 300g hladké mouky, sůl, sádlo 

Tradiční slovenské halušky se běžně připravují ze syrových brambor. Jsou však i jiné varianty přípravy halušek, které lze využít pro přípravu a možná pro vás budou dokonce ideálnější, než právě ona bramborová varianta. Následující recept je velmi jednoduchý a hladkou mouku lze nahradit v zásadě jakoukoli jinou moukou.

Připravte si středně velkou misku a do ní rovnou dejte připravené množství hladké mouky.

Vodu není vhodné používat příliš studenou, ideální je voda vlažná a dopředu osolená. Díky vlažné a osolené vodě se bude těsto mnohem lépe zpracovávat. Vodu přilévejte do mouky postupně a postupně taky vypracovávejte těsto na halušky. Jakmile budete mít těsto hotové, můžete začít přes cedník nebo struhadlo na halušky dávat do vroucí osolené vody, kde je několik minut povaříte, dokud hotové halušky nevyplavou na hladinu. Teď už jen hotové dávejte do sádlem vymazané misky a můžete podávat na způsob, který máte rádi.

Vložil Recepty na domácí halušky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Struhadlo na halušky

Při domácí přípravě halušek se rozhodně neobejdete bez cedníku nebo struhadla na halušky. Struhadlo je však daleko praktičtější záležitost. Důvod? Snadno se používá, údržba je naprosto jednoduchá a práci se struhadlem na halušky si nemůže vynachválit kdejaká hospodyně. Jak tedy struhadlo na halušky funguje a jaká je jeho běžná cena?

Cena struhadla na halušky rozhodně není nijak výrazně vysoká. V zásadě jej lze pořídit do 250,- Kč a věřte, že tento kuchyňský doplněk rozhodně využijete i při více kuchařských příležitostech, než jen při přípravě slovenských halušek. A jak struhadlo na halušky funguje v praxi? Stačí ho jen postavit na okraje hrnce, ve kterém vám vře voda na halušky.

K dispozici je v horní části plastový zásobník, do kterého už jen dáte těsto a pohybem sem a tam těsto samo padá přímo do hrnce s vroucí vodou. Bonus pro vás je, že součástí některých struhadel na halušky jsou dokonce i recepty, jak efektivně a rychle halušky připravit nebo jak některé základní recepty vylepšit.

Struhadlo na halušky je vynikající prostředek pro rychlou a velmi snadnou přípravu klasických slovenských halušek nebo vynikajících domácích bramborových strapaček.

Vložil Kuchyňské potřeby na halušky | Štítek , , , | Zanechat komentář

Strapačky se zelím

Ingredience: 

3 vejce, 400g anglické slaniny, 7 větších brambor, 0,75kg polohrubé mouky, 0,5kg kysaného zelí, 1 větší cibule, 100ml oleje, 2 lžíce sádla, sůl, voda dle potřeby 

Ze všeho nejdřív si dejte vařit zelí, jehož příprava vám zabere cca hodinku.

Nakrájejte si cibulku na menší kousky, dejte zpěnit na sádle, přidejte zelí i s přebytečnou vodou a zalijte dostatečným množstvím vody, aby bylo zelí potopené.

Zelí je nutné vařit minimálně hodinu, poté je třeba zelí zcedit a smíchat se strapačkami.

Připravte si oloupané syrové brambory, které nastrouhejte rovnou na jemno. K nastrouhaným bramborám přidejte sůl, vejce a nakonec i mouku – mouku přisypávejte velmi pomalu, abyste to nepřehnali. Těsto na strapačky by mělo být o něco hustší, než je například připravované těsto na bramboráčky. Těsto na strapačky by zároveň mělo být lehce lepivé a je-li příliš husté, klidně jej můžete trošku rozředit vodou. Do většího hrnce si připravte dostatečné množství osolené a vroucí vody, těsto do vody propasírujte přes cedník na halušky a několik minut vařte – dokud strapačky nevyplavou na hladinu. Ideální je, pokud si dopředu připravíte větší misku nebo pekáč, který vymažete sádlem, protože do něj pak budete dávat už hotové strapačky. Teď je třeba pustit se do slaniny.

Slaninu si nakrájejte na menší kostičky a bez tuku ji osmahněte na pánvi, kam později přidáte i hotové zelí. Směs zelí a slaniny dejte přímo ke strapačkám a můžete servírovat.

Vložil Halušky se zelím | Štítek , , , | Zanechat komentář

Gnocchi se špenátem a smetanou

Ingredience: 

Na omáčku: 3 lžíce másla, 5 stroužků česneku, 300g listového špenátu, 150ml smetany na vaření, 2 lžíce strouhaného parmazánu, oregano, sůl, pepř 

Jako první se v každém případě pusťte do přípravy domácích bramborových gnocchi, jejichž recept i podrobný návod na přípravu toho vynikajícího italského jídla najdete například ve článku Recepty gnocchi.

Jakmile se budete s přípravou gnocchi chýlit ke konci, můžete se rovnou pustit do přípravy smetanové omáčky se špenátem. Připravte si proto středně velkou pánev, na které rozehřejte rovnou máslo a opečte zlehka nasekaný česnek na slabší plátky.

Teď přidejte opraný a očištěný listový špenát, který po několika minutách povolí a pustí vodu. Opatrně promíchejte, přidejte sůl, pepř a nakonec i smetanu na vaření. Během několika minut začne omáčka se špenátem houstnout, v tu chvíli je ten pravý čas na to, abyste přidali i dvě lžíce nastrouhaného parmazánu.

Ještě několik minut povařte, poté smíchejte s uvařenými bramborovými gnocchi a podávejte.

Vložil Smetanové gnocchi | Štítek , , , | Zanechat komentář